4 sierpnia 2022

Mały Pomysł Wielka Firma

O biznesie i o życiu

Kiedy technologie bezwykopowe są lepszym wyjściem od klasycznych prac wykopowych?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie technologie bezwykopowe obecnie wykorzystuje się do stworzenia licznych instalacji. Ludzie bardzo często zastanawiają się nie tylko czy jest to bezpieczne rozwiązanie, ale również kiedy technologie bezwykopowe są lepszym wyjściem od klasycznych prac wykopowych.

Na czym polega technologia bezwykopowa?

Warto mieć świadomość, że roboty tego typu odbywają się pod ziemią. Ponadto godny uwagi jest fakt, że przeważnie przebiegają przy wykorzystaniu odwiertów sterowanych horyzontalnych. Pozwalają one bowiem na przewiercenie się pod różnego rodzaju poziomymi przeszkodami.

Oczywiście najpierw muszą być wykonane dwie komory po obu stronach danej przeszkody. Dopiero później łączy się je przez podziemny tunel. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że średnica tunelu będzie uzależniona od instalacji, która ma być poprowadzona pod określoną przeszkodą. Godny uwagi jest fakt, że w przypadku wiązki kabli może to być zaledwie kilkanaście centymetrów.

Należy wiedzieć, że w znacznej większości przypadków roboty ziemne bezwykopowe wykonywane są w przypadku sieci gazowych, wodociągowych czy elektrycznych. Oczywiście wykonywanie tego typu przewiertów będzie wymagało zarówno wiedzy i doświadczenia, jak i specjalistycznego sprzętu.

Dlaczego warto się zdecydować na technologie bezwykopową?

Warto wiedzieć, że roboty bezwykopowe mają zdecydowanie więcej zalet niż mogłoby się wydawać. Powodują przede wszystkim minimalne zniszczenia. Oznacza to tym samym, że odwiert będzie widoczny tylko i wyłącznie w dwóch punktach – wlotowym, a także wylotowym. Oczywiście całość nie tylko znajduje się pod ziemią, ale również nie ma żadnego oddziaływania nie tylko na naturalne, ale również sztuczne przeszkody.

Do bardzo istotnych atutów omawianego rozwiązania należy również zaliczyć ograniczenie ewentualnego osiadania. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że ze względu na praktycznie minimalne naruszenie gruntu, po wykonaniu wspomnianych odwiertów teren nie będzie osiadał.

Ponadto technologia bezwykopowa jest bardzo uniwersalna. Możliwe jest zatem stworzenie odwiertu praktycznie w każdych wybranych przez siebie warunkach. Oczywiście nad pracami czuwa bardzo doświadczony operator. Nie można zapomnieć, że stworzenie odwiertu technologią bezwykopową jest znacznie szybsze w porównaniu do robót ziemnych tradycyjnymi sposobami. Można zaobserwować, że z roku na rok omawiana technologia cieszy się coraz większym zainteresowaniem, z kolei klasyczne wykopy przechodzą do historii.