4 sierpnia 2022

Mały Pomysł Wielka Firma

O biznesie i o życiu

kulki-z-farbą

Kulki do paintballa – najważniejsze informacje

Jak można spędzać wolny czas z przyjaciółmi? Niektórzy odpowiedzą, że warto rozpalić grilla, otworzyć piwo i potańczyć w rytm muzyki disco. Jednak inni stwierdzą, że ciekawszym pomysłem będzie aktywna zabawa polegająca na wzajemnej rywalizacji. Idealny okaże się tutaj popularny paintball. To gra dająca wiele adrenaliny, w trakcie której strzela się do przeciwnika odpowiednią amunicją. Chodzi oczywiście o kulki z farbą. W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak są one zbudowane i czy na pewno nie stanowią żadnego zagrożenia.

Wykonanie kulek do paintballa

Tego typu naboje przeznaczone są do specjalnej broni, czyli markera. Ich wystrzeliwanie odbywa się za pomocą dwutlenku węgla albo sprzężonego powietrza. Wyglądem przypominają one kapsułki, ale dodatkowo są wypełnione niewielką ilością farby. Kiedy kulki uderzą w ciało człowieka, ulegają zniszczeniu i farbują oznaczony cel (np. ubranie). Z czego je wykonano? Odpowiedź nie jest skomplikowana. Amunicja ta produkowana jest z żelatyny spożywcze, a sama skorupa jest bardzo podobna do tej, która stosuje się przy lekach. Co ważne, owa substancja powoduje, że kulka nie rozpadnie się pod wpływem napierającego powietrza, a po zderzeniu z z daną powierzchnią bez problemu rozbije się na kawałki.

Czy kulki z farbą są niebezpieczne?

Jeżeli trafimy przeciwnika, to na jego ubraniu pozostanie barwna plama. Na szczęście można ją łatwo usunąć. Wystarczy woda z dodatkiem mydła. Rodzi się jednak wątpliwość, czy na sto procent takie naboje są niegroźne dla zdrowia człowieka. Nie ma się co martwić. Mimo że osiągają prędkość ponad 300 km/h i trudno uniknąć trafienia, to narząd wewnętrzny nie będzie uszkodzony (jedynie z bliskiej odległości można odczuć niewielki ból). Szkodliwość samego barwnika także jest zerowa. Ważne jest jednak, aby przestrzegać w trakcie zabawy ustalonych zasad. Chodzi o zakładanie masek ochronnych, które zakrywają całą twarz razem z uszami.

Kulki z farbą – podział

Przy wyborze kulek warto zwracać uwagę na ich wielkość. Muszą być bowiem odpowiednio dopasowane do średnich otworu markera. Poza tym dzieli się je ze względu na wykorzystany kolor farby i klasę. Ten ostatni aspekt wpływa m.in. na szybkość lotu i wagę. Nie bez znaczenia jest także pora roku, kiedy decydujemy się na organizowanie gry w paintballa. Do zabawy z przyjaciółmi najlepsze okażą się kulki uniwersalne używane w broni mechanicznej, a nie te turniejowe i treningowe. Pamiętajmy także o tym, że powinny być one w miarę twarde, aby sprawdziły się w lesie. Bardziej miękkie naboje nadają się głównie na profesjonalne pola paintballowe.