4 sierpnia 2022

Mały Pomysł Wielka Firma

O biznesie i o życiu

Jak zorganizować kupno automatu tokarskiego?

 

Automat tokarski jest maszyną przeznaczoną do obróbki skrawaniem przedmiotów. Wykorzystywany jest najczęściej w zakładach przemysłowych, produkujących na skalę masową. Istnieją różne rodzaje tokarek. Obecnie najczęściej wykorzystywaną i najbardziej zaawansowaną jest obrabiarka CNC.

Wybór właściwego urządzenia.

Pierwszym etapem poprzedzającym kupno automatu tokarskiego powinno być ustalenie do czego oraz w jakim wymiarze czasowym wykorzystywane będzie urządzenie – pozwoli to na wybór odpowiedniego modelu urządzenia. Tokarki mogą wykorzystywać różne technologie w procesie obróbki. Urządzenia wielowrzecionowe zapewniają możliwość wytwarzania szerokiego spektrum części, przy wysokiej wydajności i bezawaryjności maszyny. Taki rodzaj tokarek nie wymaga także ciągłego nadzoru ze strony pracownika. Tokarki wzdłużne charakteryzują się natomiast wysoką precyzją. Proces obróbki w przypadku tej maszyny jest zupełnie zautomatyzowany, co wyklucza konieczność ingerencji człowieka i pozwala na ciągłą pracę urządzenia.

Przygotowanie zakupu.

W przypadku problemów związanych z wyborem konkretnego modelu, odpowiedniego dla profilu zakładu, przed kupnem automatu tokarskiego warto zasięgnąć opinii producentów lub dystrybutorów, którzy najczęściej świadczą także usługi doradcze. Ze względu na różne systemy oraz warunki pracy oraz charakterystykę działalności, poszczególne zakłady produkcyjne mogą wymagać urządzeń wykorzystujących różne technologie w produkcji lub charakteryzujące się różnymi parametrami. Przed zakupem warto także zwrócić uwagę czy istnieje możliwość łatwego serwisowania maszyny i czy dostępne są punkty serwisowe. W czasie eksploatacji urządzenia, jego komponenty ulegały będą stopniowemu zużyciu, w związku z czym dostępność części zamiennych na rynku również jest kwestią wartą wzięcia pod uwagę.

Zakup automatu.

Na rynku działa wiele podmiotów zajmujących się handlem automatami tokarskimi. Ich oferta obejmuje różne wersje oraz modele tych urządzeń. Istnieje również możliwość zakupu używanych modeli. Używany automat tokarski zakupić można zarówno przez internet jak i w firmach zajmujących się sprzedażą tego typu maszyn. Plusem zakupu używanego urządzenia może być fakt, że zostało one już sprawdzone, a poprzedni właściciel może udzielić informacji o jakość jego pracy. Przy kupnie automatu tokarskiego warto korzystać z usług sprawdzonych, renomowanych portali i dostawców, co zagwarantuje wysoką jakość oraz bezproblemową pracę urządzenia.

Na rynku dostępnych jest typów oraz systemów automatów tokarskich oraz podmiotów zajmujących się ich sprzedażą, naprawą i doradztwem w kwestiach z nimi związanych. Zróżnicowanie i liczba rozwiązań pozwala na wybór urządzenia dostosowanego do nawet najbardziej specyficznych potrzeb danego zakładu pracy.