4 sierpnia 2022

Mały Pomysł Wielka Firma

O biznesie i o życiu

Odzież do chrztu – jaka jest obecna moda?

Chrzest to bardzo doniosłe i wyjątkowe wydarzenie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie tylko mowa o zatrudnieniu fotografa czy poczęstunku dla gości. Najważniejsze jest dziecko i jego komfort. Co więc powinni zrobić młodzi rodzice, aby ten ważny dzień był dla ich maleńkiego dziecka jak najmniej stresujący? Oczywiście zakupić dopasowaną, jednocześnie piękną i praktyczną odzież do chrztu.

Nowe trendy w modzie

Starsze osoby często powtarzają, jak to dawniej lepiej się żyło, nawet w czasach PRL-u. Może i było szaro, jeśli chodzi o architekturę, a dostęp do zachodnich produktów utrudniony, ale ludzie okazywali sobie większą życzliwość. No i zaletą było także to, że podręczniki czy ubranka do chrztu przechodziły z pokolenia na pokolenie.

Jednak, czy stroje, poza tym, że traktowano je jako symboliczną pamiątkę, faktycznie były wygodne? Niekoniecznie. Bez względu na porę roku i pogodę, niemowlęta otulano tzw. becikami. Okrycia te zdobiono kilkoma warstwami falbanek lub koronek. Do tego zakładano dzieciom atłasowe czapeczki, które były związane tuż pod szyją.

Z czasem moda zaczęła się zmieniać. Jak ona wygląda dzisiaj? Okazuje się, że śnieżnobiała kolorystyka nie jest już podstawą przy wyborze ubranek. Co prawda nadal taka barwa cieszy się sporą popularnością i symbolizuje czystość, ale często można spotkać również błękit czy róż. Jednak jest coś ważniejszego, na co należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu strojów chrzcielnych.

Jakość i rozmiar ubranka

Mowa oczywiście o samej jakości materiałów, z których uszyta jest odzież do chrztu. Nie bez znaczenia jest również rozmiar. Dziecko spędzie przecież w takim stroju co najmniej kilka godzin. Dlatego wszelkie sztywne kołnierzyki oraz drapiące i syntetyczne tkaniny nie są wskazane (i odchodzą w zapomnienie).

Ubranka muszą być przewiewne. Najlepiej, jeżeli będą wykonane z lnu albo bawełny. Wtedy maluszek się nie spoci, a na jego skórze nie pojawi się zaczerwienienie. Ważne jest także, aby stroje dobrać na wymiar. Tylko wówczas będzie stuprocentowa pewność, że nie okażą się zbyt ciasne.

Strój dla chłopca i dziewczynki

Kiedyś dziewczynki ubierano w długie, bardzo połyskujące i mało wygodne sukienki. Obecnie na szczęście postawiono na subtelną i skromną elegancję. Może i prostą, ale jakże efektowną. Dodatkowo stosuje się piękne hafty czy wzory w postaci kwiatków. Natomiast na główkę zakłada się wianki czy opaski.

Z kolei u chłopców dominuje odzież do chrztu, która również nie może krępować ruchów. Na jej elementy składają się m.in.: dobrze skrojona koszula, modna kamizelka, stylowa mucha i dopasowane spodenki. A nakryciem głowy są tzw. kaszkiety.

Dzisiejsze trendy w modzie pozwalają tak dostosować strój, aby dziecko (obojętnie jakiej płci) czuło się komfortowo w każdych warunkach pogodowych. Kiedy w kościele jest zimno, to można ubrać je dodatkowo w sweter z bawełny czy miękkie, miłe w dotyku i ciepłe futerko.